8 EUROPEJSKI TYDZIEŃ KODOWANIA 10-25 PAŹDZIERNIKA 2020 R. TAKŻE W OPP
EU CodeWeek to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa „ścigają się” w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. Akcja organizowana jest na terenie całej Europy i dedykowana wszystkim, którzy chcą rozpocząć lub kontynuować przygodę z programowaniem. W tym roku CodeWeek odbędzie się w dniach 10-25 października (16 dni).
Nauka programowania to przede wszystkim nauka logicznego myślenia. Kodowania można uczyć się podczas codziennych aktywności dydaktycznych, niezależnie od realizowanych aktualnie treści np. podczas zajęć edukacji informatycznej, językowej czy artystycznej. Każdy, niezależnie od poziomu zaawansowania, może uczestniczyć w tej akcji. Spotykamy się, aby bawić się programowaniem. Idea jest prosta – każdy, kto chce się włączyć, może zorganizować własne wydarzenie (grę, zabawę, dyskusję) i zgłosić je na codeweek.eu/add.
Nasza placówka bierze udział w CODEWEEK-2020 w dniach 12-25 października 2020 r.
pod hasłem „Kodujemy, programujemy i fajnie się bawimy”
Propozycje do wykorzystania na różnych zajęciach:
- Zostań młodym programistą - zacznij przygodę z programowaniem http://koduj.gov.pl/gry-i-zabawy
- Mnóstwo pomysłów online i do druku (krzyżówki, rebusy, sudoku, labirynty, wykreślanki itp. itd.) https://salagier.pl/
- Kodowanie na ekranie (z komputerem, tabletem lub smartfonem):
- kodowanie na ekranie https://eduportal.bielsko.pl/gry#/kodowanie/
- kursy kodowania https://studio.code.org/ (kurs 1, 2, 3, 4),
- gry i zabawy online https://www.gov.pl/web/koduj/gry-i-zabawy
- gra w logiczne programowanie https://lightbot.com/flash.html
- zakoduj kolorowy obrazek na ekranie http://nowoczesnenauczanie.edu.pl/generator.htm
- wirtualne Puzzle https://www.jigsawplanet.com - Pomysły na kodowanie bez komputerów, czyli na tzw."kodowanie na dywanie" i zabawy okołoprogramistyczne:
układanie kubków, gra w domino, warcaby, szachy, "Sudoku", zaszyfrowane słowa, labirynty, krzyżówki, puzzle, gra w "kółko i krzyżyk" lub "statki", łamigłówki logiczne, quizy, rebusy, wykreślanki, zagadki, projektowanie plansz do gier, turniej gier planszowych, zakodowane gry terenowe, dyskusje o bezpieczeństwie w sieci, konkursy wiedzy i plastyczne, zakodowanie obrazków na kratownicach (papier w kratkę), zajęcia muzyczne i sportowe z zakodowaną sekwencją ruchów np. taniec robotów itp. (przykłady muzyczek do ćwiczeń i rytmicznych kodowanek http://www.codeweek.it/ode-to-code/).
Więcej informacji o CodeWeek:
www.gov.pl/koduj/codeweek oraz www.codeweek.eu
Bądź na bieżąco! https://www.facebook.com/CodeWeekPL/